Pennstället 27 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 12 275 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 245 940 | 1 957 525 | 1 387 440 | 2 087 667 | 3 138 372 | 5 894 576 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 961 365 | 4 730 083 | 5 482 805 | 7 970 672 | 9 347 064 | 8 661 682 |
| Summa tillgångar | 6 207 305 | 6 687 608 | 6 870 245 | 10 058 339 | 12 485 436 | 14 556 257 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 52 821 | 54 636 | 240 467 | 186 339 | 159 474 | 11 893 585 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 52 821 | 54 636 | 240 467 | 186 339 | 159 474 | 11 893 585 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 048 465 | 1 178 488 | 696 806 | 3 242 223 | 2 953 962 | 2 611 710 |
| Summa eget kapital | 6 154 484 | 6 632 972 | 6 629 778 | 9 872 000 | 12 325 962 | 2 662 672 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 125 | −36 000 | −16 249 | −18 833 | −25 990 | −29 278 |
| Resultat före skatt | 2 051 987 | 1 180 366 | 699 284 | 3 242 223 | 2 954 575 | 2 620 821 |
| Årets resultat | 2 048 465 | 1 178 488 | 696 806 | 3 242 223 | 2 953 962 | 2 611 710 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 700 000 | — | 500 000 | 12 275 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pennstället 27 AB
Översikt
Pennstället 27 AB (org.nr 556952-9893) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Örebro.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2023 var en vinst på 2 611 710 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 14 556 257 kr och det egna kapitalet 2 662 672 kr (soliditet 18,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.