RC Professional Search ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 091 818 | 7 454 135 | 7 345 657 | 4 613 733 | 4 649 835 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 440 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 8 114 258 | 7 454 135 | 7 345 657 | 4 613 733 | 4 649 835 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 753 446 | 3 484 370 | 4 147 152 | 2 955 171 | 2 816 253 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 753 446 | 3 484 370 | 4 147 152 | 2 955 171 | 2 816 253 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 215 904 | 3 908 953 | 2 228 740 | −539 944 | 175 020 |
| Summa eget kapital | 5 360 812 | 3 969 765 | 3 198 505 | 1 658 562 | 1 833 582 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 846 668 | 18 038 056 | 17 580 697 | 14 547 783 | 11 822 436 |
| Rörelseresultat | 4 918 374 | 4 946 476 | 2 783 662 | −593 117 | 213 559 |
| EBITDA | 4 925 853 | 4 953 955 | 2 783 662 | — | — |
| Resultat före skatt | 6 237 544 | 4 938 499 | 2 822 839 | −539 944 | 175 020 |
| Årets resultat | 5 215 904 | 3 908 953 | 2 228 740 | −539 944 | 175 020 |
| Personalkostnader | 2 471 605 | 4 446 990 | 3 348 753 | 4 906 523 | 3 233 386 |
| Avskrivningar | 7 479 | 7 479 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 3 000 000 | 1 000 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RC Professional Search AB
Översikt
RC Professional Search AB (org.nr 556951-8490) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 822 436 kr, vilket är 18,7 % mindre än året innan (14 547 783 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 175 020 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 3 940 812 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 649 835 kr och det egna kapitalet 1 833 582 kr (soliditet 39,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.