Vaktkurens mos ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2020
| 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 724 336 | 2 833 624 | 2 520 961 |
| Årets resultat | 176 189 | 321 372 | 115 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 678 661 | 775 634 | 885 381 |
| Summa skulder | 440 695 | 387 296 | 482 044 |
| Summa eget kapital | 237 966 | 388 338 | 403 337 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vaktkurens mos AB
Översikt
Vaktkurens mos AB (org.nr 556951-5017) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Munka-Ljungby. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 2 520 961 kr, vilket är 11,0 % mindre än året innan (2 833 624 kr). Från 2018 till 2020 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,8 % per år. Årets resultat 2020 var en vinst på 115 000 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 3. Nettoomsättningen per anställd var 840 320 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 885 381 kr och det egna kapitalet 403 337 kr (soliditet 45,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.