Bergservice i Särna ABAktiv

556949-9733AktiebolagRegistrerat 2013SÄRNA

Finansiell översikt

16 550 000 kr+3,1%
Omsättning 2024/25
+27,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
05 mn10 mn15 mn20 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning6 236 0008 393 00016 339 00016 046 00016 550 000
Årets resultat1 31873 017292 94644 686693 727
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar14 718 31914 618 01125 888 56924 756 85325 223 917
Summa skulder12 733 24412 559 91823 537 53122 361 12822 134 465
Summa eget kapital1 985 0752 058 0932 351 0382 395 7253 089 452
Anställda55775

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Bergservice i Särna AB

Översikt

Bergservice i Särna AB (org.nr 556949-9733) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Särna. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 550 000 kr, vilket är 3,1 % mer än året innan (16 046 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 693 727 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 3 310 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 25 223 917 kr och det egna kapitalet 3 089 452 kr (soliditet 12,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.