Mats & Anita ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 627 187 | 1 472 955 | 231 415 | 1 072 731 | 471 143 | 521 247 | 464 911 | 225 882 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 257 788 | 2 599 102 | 2 955 292 | 1 801 683 | 1 881 843 | 1 686 701 | 571 056 | 538 151 |
| Summa tillgångar | 3 884 975 | 4 072 057 | 3 186 707 | 2 874 414 | 2 352 986 | 2 207 948 | 1 035 967 | 764 033 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 101 117 | 102 627 | 122 161 | 212 578 | 25 110 | 36 173 | 16 412 | 10 000 |
| Långfristiga skulder | 0 | 175 192 | 108 413 | 35 050 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 101 117 | 277 819 | 230 574 | 247 628 | 25 110 | 36 173 | 16 412 | 10 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −374 823 | 385 380 | −838 105 | −329 347 | −273 910 | −126 101 | −1 097 220 | −55 522 |
| Summa eget kapital | 3 783 858 | 3 794 238 | 2 956 133 | 2 626 786 | 2 327 876 | 2 171 775 | 1 019 555 | 754 033 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 632 000 | 625 000 | 97 000 | 94 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −345 918 | −542 034 | −329 308 | −321 622 | −270 680 | −126 226 | −97 292 | −55 565 |
| EBITDA | −313 072 | −359 309 | −95 646 | −81 236 | −44 579 | 33 916 | −31 647 | −22 660 |
| Resultat före skatt | −374 823 | 385 380 | −838 105 | −329 347 | −273 910 | −126 101 | −1 097 220 | −55 522 |
| Årets resultat | −374 823 | 385 380 | −838 105 | −329 347 | −273 910 | −126 101 | −1 097 220 | −55 522 |
| Personalkostnader | 464 026 | 251 225 | 6 050 | 2 384 | 720 | 1 800 | 0 | 1 550 |
| Avskrivningar | 32 846 | 182 725 | 233 662 | 240 386 | 226 101 | 160 142 | 65 645 | 32 905 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mats & Anita AB
Översikt
Mats & Anita AB (org.nr 556949-8099) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Figeholm. Bransch enligt SCB: provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer (SNI 46141).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 55 522 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 764 033 kr och det egna kapitalet 754 033 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.