Nancy Fancy Tattoo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 163 034 | 179 727 | 198 246 | 41 889 | 39 395 | 134 207 | 122 913 |
| Summa anläggningstillgångar | 56 972 | 56 972 | 56 972 | 113 554 | 159 192 | 183 029 | 120 316 |
| Summa tillgångar | 220 006 | 236 699 | 255 217 | 155 444 | 198 587 | 317 236 | 243 229 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 159 403 | 186 699 | 310 463 | 119 084 | 148 091 | 188 881 | 44 017 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 159 403 | 186 699 | 310 464 | 119 084 | 148 091 | 188 881 | 44 017 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 43 806 | −117 919 | −105 247 | 91 606 | −19 864 | 17 860 | 70 856 |
| Summa eget kapital | 60 603 | 50 000 | −55 247 | 36 360 | 50 496 | 128 355 | 199 212 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 337 742 | 565 703 | 562 975 | 470 000 | 927 000 | 892 000 | 580 000 |
| Rörelseresultat | 45 109 | −115 867 | −97 962 | 101 792 | −17 210 | 21 378 | 74 696 |
| EBITDA | — | — | — | 102 502 | −13 887 | 31 669 | 80 438 |
| Resultat före skatt | 43 806 | −117 919 | −105 247 | 91 606 | −19 864 | 16 486 | 70 856 |
| Årets resultat | 43 806 | −117 919 | −105 247 | 91 606 | −19 864 | 17 860 | 70 856 |
| Personalkostnader | 1 334 225 | 903 735 | 716 157 | 493 531 | 733 388 | 617 718 | 323 075 |
| Avskrivningar | — | — | — | 710 | 3 323 | 10 291 | 5 742 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nancy Fancy Tattoo AB
Översikt
Nancy Fancy Tattoo AB (org.nr 556949-2332) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 12 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 580 000 kr, vilket är 35,0 % mindre än året innan (892 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 70 856 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 290 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 243 229 kr och det egna kapitalet 199 212 kr (soliditet 81,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.