GRANDVAUX Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 533 700 | 19 236 | 5 686 | 7 350 | 13 252 | 12 393 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 762 983 | 1 802 883 | 1 758 783 | 1 598 798 | 1 426 698 | 1 146 192 |
| Summa tillgångar | 2 296 683 | 1 822 119 | 1 764 469 | 1 606 148 | 1 439 950 | 1 158 585 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 191 391 | 23 807 | 50 609 | 41 021 | 51 682 | 58 542 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 001 391 | 683 807 | 535 609 | 416 021 | 266 682 | 240 542 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 443 687 | 26 020 | 90 549 | −38 733 | −16 859 | −255 225 |
| Summa eget kapital | 1 295 292 | 1 138 312 | 1 228 860 | 1 190 127 | 1 173 268 | 918 043 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 082 000 | 5 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 583 081 | −110 293 | −55 878 | −69 804 | −174 627 | −39 397 |
| EBITDA | 585 098 | −98 193 | −43 778 | −57 704 | −162 527 | −29 314 |
| Resultat före skatt | 567 340 | 36 886 | 117 621 | −26 996 | −16 804 | −255 225 |
| Årets resultat | 443 687 | 26 020 | 90 549 | −38 733 | −16 859 | −255 225 |
| Personalkostnader | 469 593 | 21 137 | 14 282 | 12 544 | 13 596 | 13 596 |
| Avskrivningar | 2 017 | 12 100 | 12 100 | 12 100 | 12 100 | 10 083 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: GRANDVAUX Consulting AB
Översikt
GRANDVAUX Consulting AB (org.nr 556946-5510) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 255 225 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 158 585 kr och det egna kapitalet 918 043 kr (soliditet 79,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.