Vigla ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 346 547 | 388 983 | 484 760 | 707 091 |
| Summa anläggningstillgångar | 580 000 | 700 000 | 810 000 | 930 000 |
| Summa tillgångar | 926 547 | 1 088 983 | 1 294 760 | 1 637 091 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 324 329 | 387 822 | 287 793 | 352 338 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 324 329 | 387 822 | 287 793 | 352 338 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 250 975 | 98 943 | 305 806 | 277 786 |
| Summa eget kapital | 602 218 | 701 161 | 1 006 967 | 1 284 753 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 495 000 | 347 000 | 507 000 | 580 000 |
| Rörelseresultat | 320 815 | 131 289 | 391 124 | 353 385 |
| Resultat före skatt | 320 654 | 131 390 | 390 756 | 354 214 |
| Årets resultat | 250 975 | 98 943 | 305 806 | 277 786 |
| Personalkostnader | 3 434 | 1 934 | −49 504 | −48 412 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vigla AB
Översikt
Vigla AB (org.nr 556944-2782) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 580 000 kr, vilket är 14,4 % mer än året innan (507 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 277 786 kr (47,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 637 091 kr och det egna kapitalet 1 284 753 kr (soliditet 78,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.