Wettern Produktion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 324 762 | 51 232 | −24 222 | 180 694 | 32 083 | 538 | 10 440 |
| Summa anläggningstillgångar | 84 886 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 409 648 | 51 232 | −24 222 | 180 694 | 32 083 | 538 | 10 440 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 485 157 | 186 098 | 149 224 | 152 721 | 132 433 | 113 734 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 91 300 | 56 597 | 0 |
| Summa skulder | 485 157 | 186 098 | 149 224 | 152 721 | 223 734 | 170 331 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −300 490 | −59 357 | −38 562 | 146 401 | −219 623 | −19 235 | −18 997 |
| Summa eget kapital | −75 509 | −134 866 | −173 446 | 27 973 | −191 651 | −169 793 | 10 440 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 343 000 | 1 267 000 | 51 000 | 0 | 73 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −293 853 | −53 853 | −37 435 | 156 441 | −216 459 | −19 430 | −3 993 |
| EBITDA | −263 243 | −49 755 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −300 490 | −59 357 | −38 562 | 156 144 | −219 623 | −19 235 | −18 997 |
| Årets resultat | −300 490 | −59 357 | −38 562 | 146 401 | −219 623 | −19 235 | −18 997 |
| Personalkostnader | 1 336 168 | 726 964 | −20 352 | 0 | 44 608 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 30 610 | 4 098 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Wettern Produktion AB
Översikt
Wettern Produktion AB (org.nr 556943-9366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Skövde. Bransch enligt SCB: cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 18 997 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 73 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 440 kr och det egna kapitalet 10 440 kr (soliditet 100 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.