Salong Salma Touma ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 802 487 | 2 538 002 | 2 291 979 | 2 449 731 | 2 313 022 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 606 | 0 | 110 400 | 82 800 | 55 200 |
| Summa tillgångar | 1 806 093 | 2 538 002 | 2 402 379 | 2 532 531 | 2 368 222 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 198 281 | 280 540 | 226 812 | 143 098 | 136 666 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 623 281 | 780 540 | 651 812 | 418 098 | 136 666 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 502 556 | 639 650 | 693 105 | 563 866 | 617 123 |
| Summa eget kapital | 1 182 812 | 1 757 462 | 1 750 567 | 2 114 433 | 2 231 556 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 789 579 | 1 726 824 | 2 179 201 | 2 133 856 | 2 059 628 |
| Rörelseresultat | 781 647 | 882 245 | 801 819 | 573 030 | 507 324 |
| EBITDA | 799 384 | 885 851 | 829 419 | 600 630 | 534 924 |
| Resultat före skatt | 634 746 | 806 380 | 876 344 | 720 454 | 780 996 |
| Årets resultat | 502 556 | 639 650 | 693 105 | 563 866 | 617 123 |
| Personalkostnader | 579 263 | 505 530 | 872 481 | 1 020 327 | 1 041 890 |
| Avskrivningar | 17 737 | 3 606 | 27 600 | 27 600 | 27 600 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 700 000 | 200 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Salong Salma Touma AB
Översikt
Salong Salma Touma AB (org.nr 556943-4268) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 059 628 kr, vilket är 3,5 % mindre än året innan (2 133 856 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 617 123 kr (30,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 029 814 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 368 222 kr och det egna kapitalet 2 231 556 kr (soliditet 94,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.