Valtam Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 699 212 | 1 882 966 |
| Summa anläggningstillgångar | 132 570 | 141 770 |
| Summa tillgångar | 1 831 782 | 2 024 736 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 721 956 | 1 659 178 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 721 956 | 1 748 178 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 004 | 166 732 |
| Summa eget kapital | 109 826 | 276 558 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 8 816 113 | 8 367 270 |
| Rörelseresultat | 124 107 | 361 736 |
| EBITDA | 156 539 | 395 481 |
| Resultat före skatt | 48 004 | 222 518 |
| Årets resultat | 48 004 | 166 732 |
| Personalkostnader | 5 974 072 | 5 270 989 |
| Avskrivningar | 32 432 | 33 745 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 9 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Valtam Group AB
Översikt
Valtam Group AB (org.nr 556942-6850) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: övrig säkerhetsverksamhet (SNI 80090).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 367 270 kr, vilket är 5,1 % mindre än året innan (8 816 113 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 166 732 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 195 324 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 024 736 kr och det egna kapitalet 276 558 kr (soliditet 13,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.