Herrestads Snickeriservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 208 466 | 262 759 | 244 206 | 252 015 | 365 877 | 476 974 | 221 192 | 263 078 |
| Summa anläggningstillgångar | 345 840 | 294 119 | 242 437 | 166 966 | 256 876 | 215 427 | 175 127 | 131 722 |
| Summa tillgångar | 554 306 | 556 878 | 486 643 | 418 981 | 622 753 | 692 401 | 396 319 | 394 800 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 386 886 | 449 927 | 372 761 | 381 051 | 353 293 | 461 593 | 190 146 | 136 291 |
| Långfristiga skulder | 118 360 | 52 818 | 0 | — | 217 083 | 177 020 | 152 394 | 207 358 |
| Summa skulder | 505 246 | 502 745 | 372 761 | 381 051 | 570 376 | 638 613 | 342 540 | 343 649 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −190 026 | −34 927 | 59 749 | −75 952 | −90 553 | −123 590 | −113 009 | −102 627 |
| Summa eget kapital | 49 060 | 54 133 | 113 882 | 37 930 | 52 377 | 53 788 | 53 779 | 51 151 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 569 000 | 525 000 | 848 000 | 989 000 | 525 000 | 561 000 | 565 000 | 388 000 |
| Rörelseresultat | −214 411 | −26 757 | 64 617 | −74 596 | −73 235 | −92 997 | −76 053 | −66 407 |
| EBITDA | −162 690 | 24 964 | 116 299 | −37 112 | −51 804 | −51 548 | −35 753 | −24 073 |
| Resultat före skatt | −190 026 | −34 927 | 59 749 | −75 952 | −90 553 | −123 590 | −113 009 | −102 627 |
| Årets resultat | −190 026 | −34 927 | 59 749 | −75 952 | −90 553 | −123 590 | −113 009 | −102 627 |
| Personalkostnader | 13 752 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 51 721 | 51 721 | 51 682 | 37 484 | 21 431 | 41 449 | 40 300 | 42 334 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Herrestads Snickeriservice AB
Översikt
Herrestads Snickeriservice AB (org.nr 556940-9310) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 388 000 kr, vilket är 31,3 % mindre än året innan (565 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 102 627 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 388 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 394 800 kr och det egna kapitalet 51 151 kr (soliditet 13,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.