Ädelsmedjan Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 238 375 | 233 580 | 189 398 | 160 693 | 73 995 | 108 618 | 386 062 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 700 | 15 700 | 15 700 | 35 680 | 35 680 | 35 680 | 35 680 |
| Summa tillgångar | 264 075 | 249 280 | 205 098 | 196 373 | 109 675 | 144 298 | 421 742 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 156 973 | 169 460 | 181 253 | 172 264 | 83 578 | 77 632 | 324 636 |
| Långfristiga skulder | 61 908 | 0 | 0 | — | — | 37 649 | 60 649 |
| Summa skulder | 176 478 | 127 057 | 181 253 | 172 264 | 85 339 | 117 042 | 387 046 |
| Aktiekapital | 71 277 | 104 991 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 350 | 18 456 | 350 | 264 | 227 | 2 920 | 7 440 |
| Summa eget kapital | 87 597 | 122 223 | 23 845 | 24 109 | 24 336 | 27 256 | 34 696 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 270 000 | 220 000 | 169 403 | 200 190 | 252 227 | 236 112 | 607 615 |
| Rörelseresultat | 2 380 | 34 729 | 440 | 2 667 | 3 256 | 4 586 | 19 476 |
| EBITDA | 12 380 | 44 729 | 440 | 9 167 | 3 256 | — | — |
| Resultat före skatt | 2 350 | 19 282 | 440 | 2 414 | 1 314 | 4 026 | 9 526 |
| Årets resultat | 2 350 | 18 456 | 350 | 264 | 227 | 2 920 | 7 440 |
| Personalkostnader | 42 844 | 13 225 | 10 628 | 0 | 20 918 | 0 | — |
| Avskrivningar | 10 000 | 10 000 | 0 | 6 500 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ädelsmedjan Sverige AB
Översikt
Ädelsmedjan Sverige AB (org.nr 556938-7409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Kisa. Bransch enligt SCB: tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror (SNI 32120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 607 615 kr, vilket är 157 % mer än året innan (236 112 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 440 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 607 615 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 421 742 kr och det egna kapitalet 34 696 kr (soliditet 8,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.