Engineroom360 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 318 610 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 301 282 | 1 969 724 | 3 915 205 | 3 315 699 | 3 224 464 |
| Årets resultat | 2 421 457 | −149 551 | 2 586 833 | 673 172 | 1 033 286 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 791 332 | 5 606 962 | 9 652 296 | 10 346 572 | 11 621 049 |
| Summa skulder | 791 885 | 1 027 666 | 2 763 998 | 3 073 491 | 3 633 252 |
| Summa eget kapital | 4 999 447 | 4 579 296 | 6 888 298 | 7 273 081 | 7 987 797 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 4 899 447 | 277 830 | 288 390 | −318 570 | 318 610 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Engineroom360 AB
Översikt
Engineroom360 AB (org.nr 556938-6419) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 224 464 kr, vilket är 2,8 % mindre än året innan (3 315 699 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 033 286 kr (32,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 224 464 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 621 049 kr och det egna kapitalet 7 987 797 kr (soliditet 68,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 318 610 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.