SWÄRDH KONSULT ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 480 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 766 980 | 1 147 057 | 1 594 006 | 656 617 | 652 867 |
| Summa anläggningstillgångar | 206 976 | 206 976 | 485 472 | 415 848 | 354 718 |
| Summa tillgångar | 973 956 | 1 354 033 | 2 079 478 | 1 072 465 | 1 007 585 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 573 514 | 541 209 | 618 039 | 705 859 | 255 919 |
| Långfristiga skulder | — | — | 112 037 | 47 022 | 0 |
| Summa skulder | 607 514 | 575 209 | 1 141 796 | 964 601 | 467 639 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 266 527 | 637 382 | 858 858 | 20 182 | 432 081 |
| Summa eget kapital | 366 442 | 778 824 | 937 682 | 107 864 | 539 946 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 086 000 | 3 762 000 | 3 543 000 | 1 995 000 | 2 312 000 |
| Rörelseresultat | 359 220 | 828 825 | 1 499 272 | −130 402 | 568 734 |
| EBITDA | 364 085 | 828 825 | 1 568 896 | −60 778 | 669 404 |
| Resultat före skatt | 346 467 | 811 668 | 1 092 288 | 46 212 | 553 388 |
| Årets resultat | 266 527 | 637 382 | 858 858 | 20 182 | 432 081 |
| Personalkostnader | 1 855 667 | 1 836 446 | 823 465 | 928 043 | 687 469 |
| Avskrivningar | 4 865 | 0 | 69 624 | 69 624 | 100 670 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 700 000 | 850 000 | — | 480 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SWÄRDH KONSULT AB
Översikt
SWÄRDH KONSULT AB (org.nr 556938-4331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 312 000 kr, vilket är 15,9 % mer än året innan (1 995 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 432 081 kr (18,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 156 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 007 585 kr och det egna kapitalet 539 946 kr (soliditet 53,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 480 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.