JAG Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 90 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 904 367 | 1 281 299 | 474 214 | 468 066 | 233 402 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 634 046 | 19 435 906 | 19 865 062 | 19 486 389 | 19 658 402 |
| Summa tillgångar | 9 538 413 | 20 717 205 | 20 339 276 | 19 954 455 | 19 891 804 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 663 686 | 1 129 436 | 1 114 231 | 1 156 246 | 1 234 470 |
| Långfristiga skulder | 6 002 995 | 19 269 545 | 18 598 103 | 17 970 635 | 17 679 601 |
| Summa skulder | 8 666 681 | 20 398 981 | 19 712 334 | 19 126 881 | 19 036 798 |
| Aktiekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 403 | −553 508 | 308 717 | 200 632 | 117 432 |
| Summa eget kapital | 871 732 | 318 224 | 626 942 | 827 574 | 855 006 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 689 000 | 1 559 000 | 1 492 000 | 1 537 000 |
| Rörelseresultat | −45 789 | 294 493 | 964 412 | 822 942 | 848 519 |
| EBITDA | −45 789 | 504 534 | 1 331 280 | 1 201 615 | 1 241 106 |
| Resultat före skatt | −1 403 | −553 508 | 308 717 | 200 632 | 136 851 |
| Årets resultat | −1 403 | −553 508 | 308 717 | 200 632 | 117 432 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 0 | 210 041 | 366 868 | 378 673 | 392 587 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 90 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: JAG Fastigheter AB
Översikt
JAG Fastigheter AB (org.nr 556937-6105) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 1 537 000 kr, vilket är 3,0 % mer än året innan (1 492 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 117 432 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 19 891 804 kr och det egna kapitalet 855 006 kr (soliditet 4,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.