Tandkliniken i Strömsund ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 22 512 | 422 547 | 424 062 | 177 590 | 159 120 | 95 532 |
| Summa anläggningstillgångar | 208 803 | 112 125 | 503 374 | 788 916 | 676 779 | 531 189 |
| Summa tillgångar | 231 315 | 534 672 | 927 436 | 966 506 | 835 899 | 626 721 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 693 | 453 697 | 581 237 | 753 326 | 682 143 | 488 022 |
| Långfristiga skulder | 177 622 | 0 | 195 000 | 135 000 | 75 000 | 60 000 |
| Summa skulder | 181 315 | 453 697 | 776 237 | 888 326 | 757 143 | 548 022 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −16 553 | 30 975 | 70 224 | −73 019 | 576 | −57 |
| Summa eget kapital | 50 000 | 80 975 | 151 199 | 78 180 | 78 756 | 78 699 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 1 576 000 | 2 859 000 | 3 025 000 | 3 479 113 | 3 408 000 |
| Rörelseresultat | −44 064 | 145 193 | 488 901 | 454 872 | 566 755 | 457 914 |
| EBITDA | −40 348 | 158 068 | 581 237 | 612 956 | 751 273 | 641 279 |
| Resultat före skatt | −16 553 | 30 975 | 75 257 | −73 019 | 576 | −57 |
| Årets resultat | −16 553 | 30 975 | 70 224 | −73 019 | 576 | −57 |
| Personalkostnader | 0 | 763 626 | 1 402 650 | 1 570 183 | 1 747 465 | 1 834 244 |
| Avskrivningar | 3 716 | 12 875 | 92 336 | 158 084 | 184 518 | 183 365 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tandkliniken i Strömsund AB
Översikt
Tandkliniken i Strömsund AB (org.nr 556937-1528) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Färjestaden. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 408 000 kr, vilket är 2,0 % mindre än året innan (3 479 113 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 57 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 704 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 626 721 kr och det egna kapitalet 78 699 kr (soliditet 12,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.