XLAM Scandinavia ABAktiv

556935-6834AktiebolagRegistrerat 2013ORSA

Finansiell översikt

720 000 kr+20,0%
Omsättning 2025
+7,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar293 085340 414323 543278 631276 50053 287129 954
Summa anläggningstillgångar3 981 0913 835 3833 689 6754 790 2375 477 2835 447 4875 177 451
Summa tillgångar4 274 1764 175 7974 013 2185 068 8685 753 7835 500 7745 307 405
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder265 970265 970265 068265 068592 121572 525549 926
Långfristiga skulder3 307 0003 118 0002 866 0003 885 0004 225 0003 973 0003 721 000
Summa skulder3 572 9703 383 9703 131 0684 150 0684 817 1214 545 5254 270 926
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)66 10990 62190 32336 65017 86218 58781 230
Summa eget kapital701 206791 827882 150918 800936 662955 2491 036 479
Resultaträkning
Nettoomsättning480 000480 000480 000480 000600 000600 000720 000
Rörelseresultat191 289198 942187 978169 689262 799173 442264 757
EBITDA336 997344 650333 686347 353485 379438 339534 793
Resultat före skatt66 10990 62190 32336 65017 86218 58781 230
Årets resultat66 10990 62190 32336 65017 86218 58781 230
Personalkostnader———————
Avskrivningar145 708145 708145 708177 664222 580264 897270 036
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: XLAM Scandinavia AB

Översikt

XLAM Scandinavia AB (org.nr 556935-6834) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Orsa. Bransch enligt SCB: partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 720 000 kr, vilket är 20,0 % mer än året innan (600 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 81 230 kr (11,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 307 405 kr och det egna kapitalet 1 036 479 kr (soliditet 19,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.