Bräcke Gruppen Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 530 383 | 646 314 | 807 506 | 348 369 |
| Summa anläggningstillgångar | 706 419 | 681 809 | 657 199 | 641 774 |
| Summa tillgångar | 1 236 802 | 1 328 123 | 1 464 705 | 990 143 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 324 496 | 126 001 | 123 754 | 39 581 |
| Långfristiga skulder | 634 945 | 617 915 | 602 195 | 63 495 |
| Summa skulder | 959 441 | 743 916 | 725 949 | 103 076 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 828 | 306 845 | 254 549 | 148 311 |
| Summa eget kapital | 277 361 | 584 207 | 738 756 | 887 067 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 406 000 | 634 000 | 588 000 | 444 000 |
| Rörelseresultat | 24 073 | 418 465 | 352 409 | 209 267 |
| EBITDA | 48 683 | 443 075 | 377 019 | 224 692 |
| Resultat före skatt | −3 828 | 384 535 | 320 359 | 183 242 |
| Årets resultat | −3 828 | 306 845 | 254 549 | 148 311 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 24 610 | 24 610 | 24 610 | 15 425 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bräcke Gruppen Fastigheter AB
Översikt
Bräcke Gruppen Fastigheter AB (org.nr 556935-5141) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 444 000 kr, vilket är 24,5 % mindre än året innan (588 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 148 311 kr (33,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 990 143 kr och det egna kapitalet 887 067 kr (soliditet 89,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.