Hålabäck Matcenter ABAktiv

556934-7197AktiebolagRegistrerat 2013KUNGSBACKA

Finansiell översikt

42 712 054 kr+0,6%
Omsättning 2025/26
+5,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
020 mn40 mn60 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning37 250 98240 313 51940 830 61442 476 00542 712 054
Årets resultat1 813 2761 927 9871 589 5702 030 9022 052 973
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar16 153 87610 740 03411 396 17710 802 76210 077 488
Summa skulder12 187 1656 845 3357 911 9077 287 5906 509 343
Summa eget kapital3 966 7113 894 6993 484 2703 515 1723 568 145
Anställda88888

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Hålabäck Matcenter AB

Översikt

Hålabäck Matcenter AB (org.nr 556934-7197) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 42 712 054 kr, vilket är 0,6 % mer än året innan (42 476 005 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 2 052 973 kr (4,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 8. Nettoomsättningen per anställd var 5 339 007 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 10 077 488 kr och det egna kapitalet 3 568 145 kr (soliditet 35,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.