HBrandén Service ABAktiv

556933-1860AktiebolagRegistrerat 2013FUNÄSDALEN

Finansiell översikt

9 434 000 kr+9,4%
Omsättning 2025
+1,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 890 9862 248 9983 191 6761 588 629
Summa anläggningstillgångar885 620731 7071 694 8252 218 173
Summa tillgångar2 776 6062 980 7054 886 5013 806 801
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 207 7821 296 0151 863 6751 711 333
Långfristiga skulder1 060 339967 8142 476 4181 427 468
Summa skulder2 268 1212 263 8294 340 0923 138 801
Aktiekapital50 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)118 225208 392−170 467121 591
Summa eget kapital508 485716 876546 409668 000
Resultaträkning
Nettoomsättning8 978 0008 577 0008 626 0009 434 000
Rörelseresultat167 263332 119−132 006208 745
EBITDA426 312516 55276 376551 423
Resultat före skatt123 945271 143−170 467121 591
Årets resultat118 225208 392−170 467121 591
Personalkostnader2 344 8632 651 6842 712 2892 913 810
Avskrivningar259 049184 433208 382342 678
Övriga nyckeltal
Anställda5566
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: HBrandén Service AB

Översikt

HBrandén Service AB (org.nr 556933-1860) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Funäsdalen. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 434 000 kr, vilket är 9,4 % mer än året innan (8 626 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 121 591 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 572 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 806 801 kr och det egna kapitalet 668 000 kr (soliditet 17,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.