PAL Management ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 525 678 | 1 243 090 | 332 154 | 338 288 | 114 333 | 63 480 | 72 494 | 63 354 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 391 903 | 12 593 049 | 13 103 786 | 4 181 964 | 3 346 909 | 3 174 856 | 3 169 396 | 238 750 |
| Summa tillgångar | 12 917 581 | 13 836 139 | 13 435 940 | 4 520 252 | 3 461 242 | 3 238 336 | 3 241 890 | 302 104 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 83 568 | 1 225 182 | 473 887 | 815 718 | 666 048 | 662 229 | 731 581 | 501 945 |
| Långfristiga skulder | 12 663 523 | 12 080 218 | 12 445 687 | 2 606 813 | 2 133 418 | 1 716 324 | 1 716 324 | 0 |
| Summa skulder | 12 747 091 | 13 305 400 | 12 919 574 | 3 597 652 | 2 799 466 | 2 378 553 | 2 447 905 | 501 945 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 125 055 | 360 249 | −14 373 | 406 234 | −260 824 | 198 007 | −65 798 | −3 071 126 |
| Summa eget kapital | 170 490 | 530 739 | 516 366 | 922 600 | 661 776 | 859 783 | 793 985 | −199 841 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 340 749 | 465 602 | 1 217 082 | 695 794 | 99 112 | 47 279 | 68 232 | 6 341 |
| Rörelseresultat | 318 909 | 710 430 | 215 140 | 1 020 932 | −395 997 | 212 662 | −65 804 | −140 481 |
| EBITDA | 657 502 | 1 368 865 | 775 770 | 1 206 187 | −212 442 | 388 128 | −60 344 | −140 481 |
| Resultat före skatt | 125 055 | 432 563 | −14 373 | 514 458 | −260 824 | 198 007 | −65 798 | −3 071 126 |
| Årets resultat | 125 055 | 360 249 | −14 373 | 406 234 | −260 824 | 198 007 | −65 798 | −3 071 126 |
| Personalkostnader | 64 540 | 1 284 | 226 130 | 496 145 | 200 | 464 | 0 | — |
| Avskrivningar | 338 593 | 658 435 | 560 630 | 185 255 | 183 555 | 175 466 | 5 460 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PAL Management AB
Översikt
PAL Management AB (org.nr 556932-6928) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 341 kr, vilket är 90,7 % mindre än året innan (68 232 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 43,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 071 126 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−199 841 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.