CAWI ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 352 856 | 328 907 | 293 925 | 286 726 | 300 482 | 297 414 | 168 295 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 352 856 | 328 907 | 293 925 | 286 726 | 300 482 | 297 414 | 168 295 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 183 364 | 163 581 | 130 907 | 130 906 | 135 249 | 130 907 | 1 657 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 183 364 | 163 581 | 130 907 | 130 906 | 135 249 | 130 907 | 1 657 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 110 068 | −4 166 | −2 308 | −7 199 | 9 414 | 1 274 | 131 |
| Summa eget kapital | 169 492 | 165 326 | 163 018 | 155 820 | 165 233 | 166 507 | 166 638 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 157 200 | 13 728 | 800 | 5 200 | 17 560 | 0 | 3 000 |
| Rörelseresultat | 140 384 | −4 166 | −2 259 | −7 214 | 8 896 | −1 891 | −416 |
| Resultat före skatt | 140 376 | −4 166 | −2 308 | −7 199 | 9 414 | 1 274 | 131 |
| Årets resultat | 110 068 | −4 166 | −2 308 | −7 199 | 9 414 | 1 274 | 131 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: CAWI AB
Översikt
CAWI AB (org.nr 556932-5565) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 000 kr. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 131 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 168 295 kr och det egna kapitalet 166 638 kr (soliditet 99,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.