Låsassistans Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 056 568 | 2 180 499 | 1 336 257 | 1 167 381 | 1 167 381 |
| Summa anläggningstillgångar | 366 494 | 412 789 | 316 675 | 122 636 | 122 636 |
| Summa tillgångar | 2 423 062 | 2 593 288 | 1 652 932 | 1 290 017 | 1 290 017 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 969 420 | 901 718 | 297 972 | 429 080 | 429 080 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 969 420 | 901 718 | 297 972 | 429 080 | 429 080 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 271 808 | 237 928 | −336 610 | −94 022 | −94 022 |
| Summa eget kapital | 1 453 642 | 1 691 570 | 1 354 960 | 860 937 | 860 937 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 095 132 | 2 648 520 | 2 805 518 | 3 471 933 | 3 471 933 |
| Rörelseresultat | 126 945 | 311 118 | −345 347 | −103 823 | −103 823 |
| EBITDA | 252 978 | 480 233 | −157 981 | −24 187 | −24 187 |
| Resultat före skatt | 352 883 | 311 667 | −336 610 | −94 022 | −94 022 |
| Årets resultat | 271 808 | 237 928 | −336 610 | −94 022 | −94 022 |
| Personalkostnader | 1 629 691 | 1 079 945 | 1 257 100 | 1 310 315 | 1 310 315 |
| Avskrivningar | 126 033 | 169 115 | 187 366 | 79 636 | 79 636 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Låsassistans Stockholm AB
Översikt
Låsassistans Stockholm AB (org.nr 556932-2018) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Sköndal. Bransch enligt SCB: andra bygginstallationer (SNI 43240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 471 933 kr, i nivå med året innan. Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 94 022 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 735 967 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 290 017 kr och det egna kapitalet 860 937 kr (soliditet 66,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.