engineering4u Svenska ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 4 151 849 | 3 887 364 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 4 151 849 | 3 887 364 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 214 368 | 2 707 354 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 3 345 081 | 2 927 952 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 50 403 | 152 644 |
| Summa eget kapital | 806 768 | 959 412 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 12 195 000 | 12 812 000 |
| Rörelseresultat | 110 434 | 292 169 |
| Resultat före skatt | 73 559 | 208 191 |
| Årets resultat | 50 403 | 152 644 |
| Personalkostnader | 1 228 587 | 1 169 384 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: engineering4u Svenska AB
Översikt
Engineering4u Svenska AB (org.nr 556932-1069) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 12 812 000 kr, vilket är 5,1 % mer än året innan (12 195 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 152 644 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 406 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 887 364 kr och det egna kapitalet 959 412 kr (soliditet 24,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.