Stargazer Human Resources ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2019/20Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2020
| 2018/19 | 2019/20 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 460 692 | 60 841 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 221 032 | 2 143 951 |
| Summa tillgångar | 2 681 724 | 2 204 792 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 320 733 | 588 951 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 |
| Summa skulder | 1 656 995 | 1 027 523 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 146 090 | 272 540 |
| Summa eget kapital | 1 024 729 | 1 177 269 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 200 000 | 1 722 000 |
| Rörelseresultat | 282 344 | 963 426 |
| EBITDA | 316 944 | 980 426 |
| Resultat före skatt | 191 533 | 347 823 |
| Årets resultat | 146 090 | 272 540 |
| Personalkostnader | 312 498 | 127 727 |
| Avskrivningar | 34 600 | 17 000 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stargazer Human Resources AB
Översikt
Stargazer Human Resources AB (org.nr 556931-5988) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Rosvik. Bransch enligt SCB: verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (SNI 66220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 1 722 000 kr, vilket är 43,5 % mer än året innan (1 200 000 kr). Årets resultat 2020 var en vinst på 272 540 kr (15,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 722 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 2 204 792 kr och det egna kapitalet 1 177 269 kr (soliditet 53,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.