LjudTeamet i Borås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 223 | 4 043 | 228 | 11 246 | 5 217 | 4 687 | 4 725 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 910 | 16 259 | 9 609 | 3 242 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 33 133 | 20 302 | 9 837 | 14 488 | 5 217 | 4 687 | 4 725 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 7 530 | 6 500 | 2 240 | 3 455 | 0 | 1 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 7 530 | 6 500 | 2 240 | 3 455 | 0 | 1 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 534 | −11 801 | −6 205 | 3 436 | −5 815 | −531 | 38 |
| Summa eget kapital | 25 603 | 13 802 | 7 597 | 11 033 | 5 217 | 4 686 | 4 725 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 21 510 | 16 439 | 0 | 20 579 | 32 152 | 24 083 | 90 286 |
| Rörelseresultat | −7 517 | −11 800 | −6 205 | 3 436 | −5 815 | −531 | 38 |
| EBITDA | 1 056 | −5 149 | 445 | 9 803 | −2 573 | −531 | — |
| Resultat före skatt | −7 534 | −11 801 | −6 205 | 3 436 | −5 815 | −531 | 38 |
| Årets resultat | −7 534 | −11 801 | −6 205 | 3 436 | −5 815 | −531 | 38 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 8 573 | 6 651 | 6 650 | 6 367 | 3 242 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: LjudTeamet i Borås AB
Översikt
LjudTeamet i Borås AB (org.nr 556931-2878) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Borås.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 90 286 kr, vilket är 275 % mer än året innan (24 083 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 38 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 725 kr och det egna kapitalet 4 725 kr (soliditet 100 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.