Lilav ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 789 114 | 839 640 | 1 204 497 | 1 209 559 | 1 294 072 | 1 912 483 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 525 000 | 549 917 | 544 168 | 538 418 |
| Summa tillgångar | 789 114 | 839 640 | 1 729 497 | 1 759 476 | 1 838 240 | 2 450 901 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 358 803 | 183 293 | 677 798 | 795 353 | 526 777 | 646 962 |
| Långfristiga skulder | — | — | 175 000 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 518 803 | 410 293 | 1 079 798 | 897 353 | 628 777 | 748 962 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 89 903 | 159 036 | 220 352 | 212 424 | 347 340 | 492 477 |
| Summa eget kapital | 270 311 | 429 347 | 649 699 | 862 123 | 1 209 463 | 1 701 939 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 973 000 | 3 787 000 | 4 131 000 | 4 496 000 | 4 739 000 | 4 766 000 |
| Rörelseresultat | 150 180 | 270 473 | 433 393 | 392 611 | 647 530 | 838 519 |
| EBITDA | — | — | — | 396 444 | 653 279 | 844 269 |
| Resultat före skatt | 114 568 | 202 563 | 278 021 | 304 576 | 476 460 | 667 727 |
| Årets resultat | 89 903 | 159 036 | 220 352 | 212 424 | 347 340 | 492 477 |
| Personalkostnader | 1 826 183 | 1 582 611 | 1 667 919 | 2 227 699 | 1 870 493 | 2 033 107 |
| Avskrivningar | — | — | — | 3 833 | 5 749 | 5 750 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lilav AB
Översikt
Lilav AB (org.nr 556931-1599) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Sollefteå. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 766 000 kr, vilket är 0,6 % mer än året innan (4 739 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 492 477 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 953 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 450 901 kr och det egna kapitalet 1 701 939 kr (soliditet 69,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.