Safe O'Logic Systems ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 76 249 | 52 155 | 403 970 | 212 802 | 272 265 | 451 168 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 254 300 | 1 254 300 | 3 244 300 | 4 628 685 | 4 505 966 | 4 383 245 |
| Summa tillgångar | 1 330 549 | 1 306 455 | 3 648 270 | 4 841 487 | 4 778 231 | 4 834 413 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 40 861 | 6 354 | 1 273 868 | 3 162 669 | 2 999 554 | 2 965 123 |
| Långfristiga skulder | 0 | 38 813 | 938 813 | 38 813 | 38 813 | 38 813 |
| Summa skulder | 40 861 | 45 167 | 2 212 681 | 3 201 482 | 3 038 367 | 3 003 936 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 123 | −28 400 | 149 503 | 204 415 | 99 859 | 90 614 |
| Summa eget kapital | 1 289 688 | 1 261 288 | 1 435 589 | 1 640 005 | 1 739 864 | 1 830 477 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 42 000 | 32 000 | 283 000 | 461 000 | 415 000 | 384 000 |
| Rörelseresultat | 13 002 | −28 379 | 187 468 | 256 906 | 126 406 | 115 772 |
| EBITDA | — | — | 187 468 | 340 469 | 249 125 | 238 493 |
| Resultat före skatt | 12 983 | −28 400 | 187 460 | 257 336 | 125 897 | 114 462 |
| Årets resultat | 10 123 | −28 400 | 149 503 | 204 415 | 99 859 | 90 614 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 0 | 83 563 | 122 719 | 122 721 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Safe O'Logic Systems AB
Översikt
Safe O'Logic Systems AB (org.nr 556930-4222) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Vagnhärad.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 384 000 kr, vilket är 7,5 % mindre än året innan (415 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 55,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 90 614 kr (23,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 834 413 kr och det egna kapitalet 1 830 477 kr (soliditet 37,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.