Hellving Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 6 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 7 721 632 | 7 914 630 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 326 000 | 3 025 840 |
| Summa tillgångar | 9 047 632 | 10 940 470 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 20 000 | 540 000 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 20 000 | 540 000 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 943 967 | 7 372 838 |
| Summa eget kapital | 9 027 632 | 10 400 470 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 0 | −1 |
| Rörelseresultat | −144 034 | −20 926 |
| Resultat före skatt | 8 943 967 | 7 372 838 |
| Årets resultat | 8 943 967 | 7 372 838 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 6 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hellving Invest AB
Översikt
Hellving Invest AB (org.nr 556929-6261) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Uppsala.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var −1 kr. Årets resultat 2024 var en vinst på 7 372 838 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 940 470 kr och det egna kapitalet 10 400 470 kr (soliditet 95,1 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 6 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.