Patrik Lindgren Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 953 101 | 3 354 659 | 1 387 916 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 533 581 | 7 467 240 | 9 651 615 |
| Summa tillgångar | 8 486 682 | 10 821 899 | 11 039 531 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 521 562 | 5 588 517 | 5 412 878 |
| Långfristiga skulder | 604 200 | 553 800 | 503 400 |
| Summa skulder | 5 045 762 | 8 242 317 | 7 776 278 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 042 847 | 388 662 | 683 671 |
| Summa eget kapital | 3 440 920 | 2 579 582 | 3 263 253 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 960 000 | 960 000 | 960 000 |
| Rörelseresultat | 1 746 746 | 722 236 | 663 932 |
| EBITDA | 1 806 388 | 808 759 | 762 481 |
| Resultat före skatt | 1 324 039 | 505 599 | 878 073 |
| Årets resultat | 1 042 847 | 388 662 | 683 671 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 59 642 | 86 523 | 98 549 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Patrik Lindgren Förvaltning AB
Översikt
Patrik Lindgren Förvaltning AB (org.nr 556928-4135) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Gislaved. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 960 000 kr, i nivå med året innan. Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 683 671 kr (71,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 11 039 531 kr och det egna kapitalet 3 263 253 kr (soliditet 29,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.