MOSUL ABAktiv

556926-0853AktiebolagRegistrerat 2013FARSTA

Finansiell översikt

5 697 000 kr−1,6%
Omsättning 2025/26
−7,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2025/26
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 442 2531 292 0061 673 5291 774 3941 296 4601 863 3451 389 445
Summa anläggningstillgångar2 059 381881 2201 038 4351 244 6971 596 6392 066 7232 089 716
Summa tillgångar3 501 6342 173 2262 711 9643 019 0912 893 0993 930 0683 479 161
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder566 475531 097997 827777 187776 978353 929509 291
Långfristiga skulder1 719 883536 927745 3961 225 3951 000 6072 679 4231 994 999
Summa skulder2 435 3581 107 0241 782 2232 041 5821 816 5853 072 3522 543 290
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)26 504−74−27 39475 16244 128−218 79878 155
Summa eget kapital1 066 2761 066 202929 741977 5091 076 514857 716935 871
Resultaträkning
Nettoomsättning9 149 0001 276 0003 367 0005 241 0006 164 0005 790 0005 697 000
Rörelseresultat218 028−78 167−1 320108 61980 131−163 526106 769
EBITDA837 652214 300−1 320388 838389 438346 145638 099
Resultat före skatt35 000−74−27 39495 14155 159−218 79878 155
Årets resultat26 504−74−27 39475 16244 128−218 79878 155
Personalkostnader5 343 080852 8391 945 8282 922 0513 602 6533 428 3783 253 563
Avskrivningar619 624292 4670280 219309 307509 671531 330
Övriga nyckeltal
Anställda8226667
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: MOSUL AB

Översikt

MOSUL AB (org.nr 556926-0853) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 697 000 kr, vilket är 1,6 % mindre än året innan (5 790 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 78 155 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 813 857 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 479 161 kr och det egna kapitalet 935 871 kr (soliditet 26,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.