Nordia Trygghet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 866 637 | 779 453 | 665 097 | 331 777 | 344 168 | 440 833 |
| Summa anläggningstillgångar | 18 904 | 10 803 | 2 702 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 885 541 | 790 256 | 667 799 | 331 777 | 344 168 | 440 833 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 442 008 | 407 643 | 308 238 | 5 927 | 20 974 | 100 319 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 532 008 | 459 143 | 359 738 | 59 427 | 59 474 | 138 819 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 158 | −22 420 | 15 449 | −1 832 | 12 345 | 17 320 |
| Summa eget kapital | 353 533 | 331 113 | 308 061 | 272 350 | 284 694 | 302 014 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 194 669 | 59 828 | 66 339 | 39 379 | 88 424 | 139 732 |
| Rörelseresultat | 2 866 | −60 920 | −19 105 | −36 767 | 1 352 | 21 879 |
| EBITDA | 10 967 | −52 819 | −11 004 | −34 065 | 1 352 | — |
| Resultat före skatt | 2 866 | −22 420 | 20 069 | −267 | 17 004 | 22 449 |
| Årets resultat | 2 158 | −22 420 | 15 449 | −1 832 | 12 345 | 17 320 |
| Personalkostnader | 4 562 | 0 | — | 326 | 0 | 1 500 |
| Avskrivningar | 8 101 | 8 101 | 8 101 | 2 702 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nordia Trygghet AB
Översikt
Nordia Trygghet AB (org.nr 556926-0317) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tillverkning av kabeltillbehör (SNI 27330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 139 732 kr, vilket är 58,0 % mer än året innan (88 424 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 17 320 kr (12,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 440 833 kr och det egna kapitalet 302 014 kr (soliditet 68,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.