Surflogiet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 424 512 | 1 121 217 | 422 724 | 204 358 | 152 302 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 162 819 | 1 909 173 | 2 172 188 | 1 324 018 | 1 009 921 |
| Summa tillgångar | 3 587 331 | 3 030 390 | 2 594 912 | 1 528 376 | 1 162 223 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 588 673 | 1 307 060 | 2 071 654 | 2 266 957 | 1 127 983 |
| Långfristiga skulder | 885 500 | 32 500 | 19 500 | 6 500 | 0 |
| Summa skulder | 2 678 609 | 1 747 739 | 2 091 154 | 2 273 457 | 1 127 983 |
| Aktiekapital | 62 500 | 62 500 | 62 500 | 62 500 | 62 500 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 477 981 | 373 929 | −778 893 | −1 248 838 | −320 679 |
| Summa eget kapital | 908 722 | 1 282 651 | 503 758 | −745 081 | 34 240 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 439 000 | 11 349 000 | 9 698 000 | 8 460 000 | 8 254 000 |
| Rörelseresultat | 893 399 | −950 647 | −1 160 478 | −1 236 251 | −301 402 |
| EBITDA | 1 444 118 | −436 587 | −736 912 | −258 409 | 18 344 |
| Resultat före skatt | 604 023 | 499 842 | −778 893 | −1 248 838 | −320 679 |
| Årets resultat | 477 981 | 373 929 | −778 893 | −1 248 838 | −320 679 |
| Personalkostnader | 4 417 745 | 5 341 106 | 5 117 196 | 4 105 755 | 3 785 007 |
| Avskrivningar | 550 719 | 514 060 | 423 566 | 977 842 | 319 746 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 17 | 10 | 11 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Surflogiet AB
Översikt
Surflogiet AB (org.nr 556925-5085) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 254 000 kr, vilket är 2,4 % mindre än året innan (8 460 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 320 679 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 650 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 162 223 kr och det egna kapitalet 34 240 kr (soliditet 2,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.