Visit Gällnö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 316 256 | 2 918 297 | 3 556 216 | 4 242 769 | 5 148 988 |
| Summa anläggningstillgångar | 464 008 | 398 998 | 471 349 | 582 934 | 664 815 |
| Summa tillgångar | 2 780 264 | 3 317 295 | 4 027 565 | 4 825 703 | 5 813 803 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 390 421 | 422 209 | 1 036 283 | 1 153 771 | 1 350 557 |
| Långfristiga skulder | 164 983 | 13 572 | 2 050 | 49 031 | 127 556 |
| Summa skulder | 716 003 | 710 472 | 1 283 333 | 1 639 167 | 1 914 478 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 419 386 | 542 562 | 137 409 | 442 304 | 712 790 |
| Summa eget kapital | 2 064 261 | 2 606 823 | 2 744 232 | 3 186 536 | 3 899 325 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 034 000 | 8 187 000 | 8 262 000 | 9 625 000 | 9 729 000 |
| Rörelseresultat | 491 004 | 821 791 | 66 403 | 661 662 | 833 916 |
| EBITDA | 657 170 | 993 051 | 265 926 | 856 636 | 1 028 026 |
| Resultat före skatt | 538 437 | 706 282 | 179 999 | 560 566 | 901 733 |
| Årets resultat | 419 386 | 542 562 | 137 409 | 442 304 | 712 790 |
| Personalkostnader | 2 875 198 | 3 030 465 | 3 230 538 | 3 456 648 | 3 492 515 |
| Avskrivningar | 166 166 | 171 260 | 199 523 | 194 974 | 194 110 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Visit Gällnö AB
Översikt
Visit Gällnö AB (org.nr 556925-0193) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 729 000 kr, vilket är 1,1 % mer än året innan (9 625 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 712 790 kr (7,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 216 125 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 813 803 kr och det egna kapitalet 3 899 325 kr (soliditet 67,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.