Fekzen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 400 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 991 000 | 957 000 | 964 000 | 922 000 | 964 000 |
| Årets resultat | 451 505 | 715 141 | 1 033 552 | 680 195 | 651 565 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 210 607 | 2 206 068 | 3 031 428 | 3 516 276 | 3 943 930 |
| Summa skulder | 180 046 | 190 267 | 177 325 | 186 302 | 171 941 |
| Summa eget kapital | 3 030 561 | 2 015 801 | 2 854 103 | 3 329 974 | 3 771 989 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 1 729 900 | 195 250 | 204 325 | 209 550 | 322 400 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fekzen AB
Översikt
Fekzen AB (org.nr 556924-7579) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Johanneshov. Bransch enligt SCB: tillverkning av elektrisk och elektronisk utrustning för motorfordon (SNI 29310).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 964 000 kr, vilket är 4,6 % mer än året innan (922 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 651 565 kr (67,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 964 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 943 930 kr och det egna kapitalet 3 771 989 kr (soliditet 95,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 400 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.