Salong 96:an ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 194 512 | 163 637 | 123 081 | 189 214 | 100 286 | 92 200 | 161 537 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 194 512 | 163 637 | 123 081 | 189 214 | 100 286 | 92 200 | 161 537 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 135 292 | 120 636 | 75 359 | 83 108 | 48 863 | 40 134 | 66 893 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | 13 875 |
| Summa skulder | 135 292 | 120 636 | 75 359 | 83 108 | 48 863 | 40 134 | 80 768 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −17 913 | −16 219 | −75 279 | 58 384 | −84 684 | −20 357 | 28 703 |
| Summa eget kapital | 59 220 | 43 001 | 47 722 | 106 106 | 51 423 | 52 066 | 80 769 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 379 000 | 374 000 | 364 000 | 582 000 | 521 000 | 264 000 | 445 000 |
| Rörelseresultat | −17 645 | −15 928 | −75 177 | 58 712 | −84 617 | −20 132 | 27 959 |
| EBITDA | 32 355 | −15 928 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −17 913 | −16 219 | −75 279 | 58 384 | −84 684 | −20 357 | 28 703 |
| Årets resultat | −17 913 | −16 219 | −75 279 | 58 384 | −84 684 | −20 357 | 28 703 |
| Personalkostnader | 311 602 | 349 963 | 287 203 | 402 844 | 416 839 | 160 026 | 238 385 |
| Avskrivningar | 50 000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salong 96:an AB
Översikt
Salong 96:an AB (org.nr 556923-9121) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 445 000 kr, vilket är 68,6 % mer än året innan (264 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 28 703 kr (6,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 161 537 kr och det egna kapitalet 80 769 kr (soliditet 50,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.