Hårstrået Drop In ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 299 445 | 239 572 | 395 753 | 384 892 | 322 719 | 282 388 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 63 301 | 56 270 | 49 239 | 42 208 | 35 177 |
| Summa tillgångar | 299 445 | 302 873 | 452 023 | 434 131 | 364 927 | 317 565 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 179 204 | 127 413 | 131 962 | 130 258 | 121 016 | 126 898 |
| Långfristiga skulder | 59 516 | 115 030 | 257 611 | 250 902 | 203 998 | 138 417 |
| Summa skulder | 238 720 | 242 443 | 389 573 | 381 160 | 325 014 | 265 315 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 572 | −295 | 2 020 | −9 479 | −63 057 | −37 664 |
| Summa eget kapital | 60 725 | 60 430 | 62 450 | 52 971 | 39 913 | 52 250 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 416 000 | 1 300 000 | 1 286 000 | 1 101 000 | 1 098 000 | 1 113 000 |
| Rörelseresultat | −1 110 | 1 247 | 4 097 | −10 687 | −61 573 | −36 938 |
| EBITDA | −1 110 | 8 278 | 11 128 | −3 656 | −54 542 | −29 907 |
| Resultat före skatt | 2 084 | −26 | 3 150 | −9 479 | −63 057 | −37 664 |
| Årets resultat | 572 | −295 | 2 020 | −9 479 | −63 057 | −37 664 |
| Personalkostnader | 1 063 460 | 839 123 | 688 792 | 635 993 | 621 765 | 617 039 |
| Avskrivningar | 0 | 7 031 | 7 031 | 7 031 | 7 031 | 7 031 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hårstrået Drop In AB
Översikt
Hårstrået Drop In AB (org.nr 556923-2860) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Olofström. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 113 000 kr, vilket är 1,4 % mer än året innan (1 098 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 37 664 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 113 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 317 565 kr och det egna kapitalet 52 250 kr (soliditet 16,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.