Wine Lounge Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 587 775 | 1 635 462 | 1 644 368 | 2 271 263 | 2 611 661 | 2 538 628 | 2 925 319 | 3 111 039 |
| Summa anläggningstillgångar | 41 760 | 28 320 | 18 880 | 9 440 | 0 | 0 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 1 629 535 | 1 663 782 | 1 663 248 | 2 280 703 | 2 611 661 | 2 538 628 | 2 925 319 | 3 111 039 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 310 191 | 492 577 | 365 370 | 699 643 | 852 398 | 728 970 | 906 885 | 495 517 |
| Långfristiga skulder | 1 188 989 | 1 121 577 | 1 120 117 | 1 124 969 | 1 124 969 | 1 124 969 | 1 124 969 | 1 280 386 |
| Summa skulder | 1 499 180 | 1 614 154 | 1 485 487 | 1 824 612 | 1 977 367 | 1 853 939 | 2 031 854 | 1 775 903 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 77 517 | −214 727 | 128 132 | 278 330 | 178 203 | 50 396 | 208 776 | 441 671 |
| Summa eget kapital | 130 355 | 49 628 | 177 761 | 456 091 | 634 294 | 684 689 | 893 465 | 1 335 136 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 003 082 | 1 112 627 | 926 000 | 1 432 000 | 1 807 000 | 1 742 882 | 1 782 968 | 1 657 000 |
| Rörelseresultat | 78 090 | −214 727 | 128 131 | 278 330 | 177 873 | 47 579 | 206 554 | 513 967 |
| EBITDA | 91 530 | −201 287 | 137 571 | 287 770 | 187 313 | 47 579 | — | — |
| Resultat före skatt | 77 517 | −214 727 | 128 131 | 278 330 | 178 203 | 50 396 | 208 776 | 514 776 |
| Årets resultat | 77 517 | −214 727 | 128 132 | 278 330 | 178 203 | 50 396 | 208 776 | 441 671 |
| Personalkostnader | 0 | 3 992 | 5 000 | 0 | 4 080 | 2 400 | 0 | — |
| Avskrivningar | 13 440 | 13 440 | 9 440 | 9 440 | 9 440 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Wine Lounge Stockholm AB
Översikt
Wine Lounge Stockholm AB (org.nr 556922-2028) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: partihandel med drycker (SNI 46340).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 657 000 kr, vilket är 7,1 % mindre än året innan (1 782 968 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 441 671 kr (26,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 111 039 kr och det egna kapitalet 1 335 136 kr (soliditet 42,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.