Mönsterås VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 219 628 | 877 244 | 827 817 | 973 137 | 996 457 | 1 185 652 |
| Summa anläggningstillgångar | 369 139 | 33 599 | 18 059 | 0 | 0 | 48 079 |
| Summa tillgångar | 588 767 | 910 843 | 845 876 | 973 137 | 996 457 | 1 233 731 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 58 895 | 104 911 | 37 149 | 64 320 | 64 229 | 214 302 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 58 895 | 104 911 | 37 149 | 64 320 | 64 229 | 214 302 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 48 482 | 276 060 | 2 796 | 100 090 | 23 411 | 87 201 |
| Summa eget kapital | 529 872 | 805 932 | 808 727 | 908 817 | 932 228 | 1 019 429 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 504 681 | 1 533 922 | 1 233 313 | 1 932 904 | 1 205 107 | 2 279 742 |
| Rörelseresultat | 52 857 | −109 076 | 48 474 | 125 687 | 29 388 | 109 593 |
| EBITDA | 68 397 | −93 536 | 64 014 | 125 687 | — | 113 414 |
| Resultat före skatt | 48 482 | 292 326 | 48 427 | 126 056 | 29 537 | 109 823 |
| Årets resultat | 48 482 | 276 060 | 2 796 | 100 090 | 23 411 | 87 201 |
| Personalkostnader | 457 806 | 608 196 | 561 895 | 657 721 | 693 281 | 677 863 |
| Avskrivningar | 15 540 | 15 540 | 15 540 | 0 | — | 3 821 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mönsterås VVS AB
Översikt
Mönsterås VVS AB (org.nr 556922-0105) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Mönsterås. Bransch enligt SCB: övrig detaljhandel med brett sortiment (SNI 47122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 279 742 kr, vilket är 89,2 % mer än året innan (1 205 107 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 87 201 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 279 742 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 233 731 kr och det egna kapitalet 1 019 429 kr (soliditet 82,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.