Västerås Städ och Styling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | — | 930 799 | 846 451 | 935 871 | 679 567 | 506 191 | 427 768 | 689 864 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 8 889 | 5 833 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | — | 930 799 | 855 340 | 941 704 | 679 567 | 506 191 | 427 768 | 689 864 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | — | 410 762 | 393 803 | 471 681 | 220 177 | 164 533 | 116 071 | 226 739 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | — | 410 762 | 393 803 | 471 681 | 220 177 | 164 533 | 116 071 | 226 739 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 310 747 | 246 468 | 308 486 | 389 367 | 182 268 | 170 039 | 301 428 |
| Summa eget kapital | — | 520 037 | 461 537 | 470 023 | 459 390 | 341 658 | 311 697 | 463 125 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 755 151 | 1 882 857 | 1 816 299 | 1 836 084 | 1 572 000 | 1 308 000 | 1 233 000 | 1 501 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 402 134 | 320 790 | 392 314 | 493 174 | 231 385 | 217 468 | 385 427 |
| Resultat före skatt | 0 | 401 729 | 320 651 | 391 977 | 492 809 | 230 263 | 215 120 | 384 919 |
| Årets resultat | 0 | 310 747 | 246 468 | 308 486 | 389 367 | 182 268 | 170 039 | 301 428 |
| Personalkostnader | — | 1 229 443 | 1 251 658 | 1 288 171 | 788 983 | 883 326 | 798 754 | 905 938 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 2 | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 300 000 | 400 000 | 300 000 | 200 000 | 150 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Västerås Städ och Styling AB
Översikt
Västerås Städ och Styling AB (org.nr 556921-9024) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 501 000 kr, vilket är 21,7 % mer än året innan (1 233 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 301 428 kr (20,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 750 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 689 864 kr och det egna kapitalet 463 125 kr (soliditet 67,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.