Grebbestad Sommarmöbler ABAktiv

556921-7481AktiebolagRegistrerat 2013GREBBESTAD

Finansiell översikt

393 000 kr+33,7%
Omsättning 2023
+17,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2023
0100 tusen200 tusen300 tusen400 tusen2020202120222023

Nyckeltal

2023
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2020202120222023
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
2020202120222023
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar235 408292 150361 9101 512 695
Summa anläggningstillgångar5 395 0185 656 0345 567 7335 479 432
Summa tillgångar5 630 4265 948 1845 929 6436 992 127
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder189 434202 119274 782273 609
Långfristiga skulder3 294 9203 577 2083 465 4164 808 624
Summa skulder3 484 3543 779 3273 740 1985 082 233
Aktiekapital1 500 0001 500 0001 500 0001 500 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)31 71922 78520 58822 195
Summa eget kapital2 146 0722 168 8572 189 4451 909 894
Resultaträkning
Nettoomsättning242 000265 000294 000393 000
Rörelseresultat153 458109 345105 621206 021
EBITDA198 440173 880193 922294 322
Resultat före skatt31 71922 78520 58829 334
Årets resultat31 71922 78520 58822 195
Personalkostnader————
Avskrivningar44 98264 53588 30188 301
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Grebbestad Sommarmöbler AB

Översikt

Grebbestad Sommarmöbler AB (org.nr 556921-7481) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Grebbestad. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 393 000 kr, vilket är 33,7 % mer än året innan (294 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 22 195 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 6 992 127 kr och det egna kapitalet 1 909 894 kr (soliditet 27,3 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag