Fastighets AB FänrikenAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 647 294 | 709 177 | 853 524 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 714 009 | 7 568 827 | 8 109 752 |
| Summa tillgångar | 6 361 303 | 8 278 004 | 8 963 276 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 965 440 | 595 794 | 576 307 |
| Långfristiga skulder | 3 137 109 | 5 580 109 | 3 330 109 |
| Summa skulder | 6 102 549 | 6 175 903 | 3 906 416 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −4 829 540 | 1 843 347 | 2 954 759 |
| Summa eget kapital | 258 754 | 2 102 101 | 5 056 860 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 002 812 | 2 065 189 | 2 309 165 |
| Rörelseresultat | −7 428 291 | −114 120 | 764 769 |
| EBITDA | −7 320 497 | −6 164 | 938 930 |
| Resultat före skatt | −4 915 007 | 1 843 347 | 2 954 759 |
| Årets resultat | −4 829 540 | 1 843 347 | 2 954 759 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 107 794 | 107 956 | 174 161 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fastighets AB Fänriken
Översikt
Fastighets AB Fänriken (org.nr 556920-7342) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 309 165 kr, vilket är 11,8 % mer än året innan (2 065 189 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 2 954 759 kr (128 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 8 963 276 kr och det egna kapitalet 5 056 860 kr (soliditet 56,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.