BQ74 Total Commitment ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 370 000 | 23 608 000 | 27 522 000 | 26 707 454 | 28 162 023 |
| Årets resultat | 1 612 983 | 2 237 565 | 1 911 842 | 2 303 713 | 1 814 129 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 10 957 874 | 12 806 188 | 12 817 313 | 14 292 144 | 18 222 056 |
| Summa skulder | 5 086 000 | 4 696 749 | 6 296 033 | 5 467 150 | 12 082 933 |
| Summa eget kapital | 5 871 874 | 8 109 439 | 6 521 280 | 8 824 994 | 6 139 123 |
| Anställda | 10 | 12 | 15 | 13 | 13 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Offentliga upphandlingar
5 vunna upphandlingarKontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-12-24.
| Upphandling | Upphandlande organisation | Belopp | Publicerad |
|---|---|---|---|
| TI 2025–1072 Snöskottning Tak Telge Fastigheter · 3 leverantörer | Telge Inköp AB | 2026-09-23 | |
| Ramavtal Takarbeten · 9 leverantörer | Eskilstuna Kommunfastigheter Aktiebolag | 2026-05-04 | |
| Ramavtal - Takarbeten och takskottning · 8 leverantörer | Huge Bostäder AB | 2026-04-14 | |
| Ramavtal Tillsyn och avhjälpande underhåll av tak · 12 leverantörer | Aktiebolaget Stockholmshem | 2026-02-19 | |
| TI 2024-1249 Takentreprenader, underhåll · 7 leverantörer | Telge Inköp AB | 2024-12-24 |
Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.
Liknande företag
Sammanfattning: BQ74 Total Commitment AB
Översikt
BQ74 Total Commitment AB (org.nr 556920-6443) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Vagnhärad. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 28 162 023 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (26 707 454 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 814 129 kr (6,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 13. Nettoomsättningen per anställd var 2 166 309 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 18 222 056 kr och det egna kapitalet 6 139 123 kr (soliditet 33,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.