Momentux Industries ABAktiv

556920-5841AktiebolagRegistrerat 2013VAGNHÄRAD

Finansiell översikt

1 783 450 kr+402,4%
Omsättning 2025
+14,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
2024200 000 kr
20230 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar794 204309 467667 846647 197907 070792 861
Summa anläggningstillgångar183 333254 097216 923127 915120 82462 400
Summa tillgångar977 537563 564884 769775 1121 027 894855 261
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder156 310131 778323 01082 194312 319312 189
Långfristiga skulder466 5250————
Summa skulder622 835131 778323 01082 194312 319312 189
Aktiekapital60 00060 00060 00060 00060 00060 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)243 868177 283129 973131 15922 65727 497
Summa eget kapital354 702431 786561 759692 918715 575543 072
Resultaträkning
Nettoomsättning920 931614 239891 4842 150 127354 9861 783 450
Rörelseresultat310 387223 283163 970166 21728 02234 656
EBITDA327 471267 980232 244232 41695 11393 080
Resultat före skatt310 289223 276163 750165 34428 42934 647
Årets resultat243 868177 283129 973131 15922 65727 497
Personalkostnader0105 9090———
Avskrivningar17 08444 69768 27466 19967 09158 424
Övriga nyckeltal
Anställda—1————
Föreslagen utdelning———0200 0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Momentux Industries AB

Översikt

Momentux Industries AB (org.nr 556920-5841) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Vagnhärad. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 783 450 kr, vilket är 402 % mer än året innan (354 986 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 27 497 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 1. Nettoomsättningen per anställd var 614 239 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 855 261 kr och det egna kapitalet 543 072 kr (soliditet 63,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.