Catarinas Sprätthönseri ABAktiv

556919-9242AktiebolagRegistrerat 2013STORA SKEDVI

Finansiell översikt

12 397 262 kr+13,9%
Omsättning 2025
+5,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
05 mn10 mn15 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning10 069 15310 655 53710 308 28910 880 26512 397 262
Årets resultat1 648 8071 518 853795 079937 1561 332 053
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 214 2873 105 0183 429 8913 863 3974 699 993
Summa skulder2 750 1452 122 0231 651 8171 148 166652 709
Summa eget kapital−535 858982 9951 778 0742 715 2314 047 284
Anställda44444
Föreslagen utdelning—0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Catarinas Sprätthönseri AB

Översikt

Catarinas Sprätthönseri AB (org.nr 556919-9242) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stora Skedvi. Bransch enligt SCB: kreatursslakt (SNI 10111).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 397 262 kr, vilket är 13,9 % mer än året innan (10 880 265 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 332 053 kr (10,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 3 099 316 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 699 993 kr och det egna kapitalet 4 047 284 kr (soliditet 86,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.