FordonsSystem i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 913 190 | 2 129 818 |
| Summa anläggningstillgångar | 122 539 | 189 385 |
| Summa tillgångar | 2 035 729 | 2 319 203 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 457 405 | 1 450 157 |
| Långfristiga skulder | 440 693 | 400 077 |
| Summa skulder | 1 898 098 | 1 850 234 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −211 856 | 379 018 |
| Summa eget kapital | 137 631 | 468 969 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 898 000 | 5 964 000 |
| Rörelseresultat | −174 589 | 430 830 |
| EBITDA | −137 071 | 488 484 |
| Resultat före skatt | −211 856 | 379 018 |
| Årets resultat | −211 856 | 379 018 |
| Personalkostnader | 1 573 715 | 1 935 862 |
| Avskrivningar | 37 518 | 57 654 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: FordonsSystem i Stockholm AB
Översikt
FordonsSystem i Stockholm AB (org.nr 556919-8202) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 5 964 000 kr, vilket är 21,8 % mer än året innan (4 898 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 379 018 kr (6,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 491 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 2 319 203 kr och det egna kapitalet 468 969 kr (soliditet 20,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.