Lisa Vizins ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 52 019 | 46 113 | 40 021 | 34 099 | 28 227 | 17 416 | 17 944 | 62 821 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 52 019 | 46 113 | 40 021 | 34 099 | 28 227 | 17 416 | 17 944 | 62 821 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 6 196 | 6 196 | 6 126 | 6 126 | 6 126 | 6 127 | 6 480 | 25 073 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 196 | 6 196 | 6 126 | 6 126 | 6 126 | 6 127 | 6 480 | 25 073 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 906 | −5 906 | −6 022 | −5 922 | −5 872 | −10 811 | 174 | 26 284 |
| Summa eget kapital | 45 823 | 39 917 | 33 895 | 27 973 | 22 101 | 11 289 | 11 464 | 37 748 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 000 | 49 000 |
| Rörelseresultat | −5 906 | −5 906 | −6 022 | −5 922 | −5 922 | −11 222 | −88 | 26 198 |
| Resultat före skatt | −5 906 | −5 906 | −6 022 | −5 922 | −5 872 | −10 811 | 174 | 26 284 |
| Årets resultat | −5 906 | −5 906 | −6 022 | −5 922 | −5 872 | −10 811 | 174 | 26 284 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | 3 454 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lisa Vizins AB
Översikt
Lisa Vizins AB (org.nr 556919-1389) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 49 000 kr, vilket är 880 % mer än året innan (5 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 26 284 kr (53,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 49 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 62 821 kr och det egna kapitalet 37 748 kr (soliditet 60,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.