Jarander Shipping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 342 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 254 005 | 2 016 473 | 2 950 265 | 3 583 717 | 3 801 080 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 17 553 | 1 708 566 |
| Summa tillgångar | 1 254 005 | 2 016 473 | 2 950 265 | 3 601 270 | 5 509 646 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 564 546 | 733 558 | 882 606 | 863 903 | 880 559 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 744 546 | 1 113 558 | 1 582 606 | 1 863 903 | 2 160 559 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 433 610 | 684 456 | 776 743 | 700 708 | 2 291 720 |
| Summa eget kapital | 509 459 | 902 915 | 1 367 659 | 1 737 367 | 3 349 087 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 664 000 | 2 199 000 | 2 396 000 | 2 323 000 | 2 476 000 |
| Rörelseresultat | 724 407 | 1 071 366 | 1 257 728 | 1 107 746 | 1 062 709 |
| EBITDA | — | — | — | 1 110 126 | 1 066 696 |
| Resultat före skatt | 548 022 | 865 952 | 980 617 | 886 427 | 2 470 243 |
| Årets resultat | 433 610 | 684 456 | 776 743 | 700 708 | 2 291 720 |
| Personalkostnader | 906 639 | 942 457 | 978 044 | 1 015 624 | 1 351 940 |
| Avskrivningar | — | — | — | 2 380 | 3 987 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 312 000 | 331 000 | 680 000 | 342 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jarander Shipping AB
Översikt
Jarander Shipping AB (org.nr 556919-0613) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Fotö. Bransch enligt SCB: trålfiske i saltvatten (SNI 03111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 476 000 kr, vilket är 6,6 % mer än året innan (2 323 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 2 291 720 kr (92,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 476 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 509 646 kr och det egna kapitalet 3 349 087 kr (soliditet 60,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 342 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.