Råby Holding ABAktiv

556917-7545AktiebolagRegistrerat 2013LUND

Finansiell översikt

1 137 000 kr+34,4%
Omsättning 2025/26
+12,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 2 400 000 kr.

Historik
2025/262 400 000 kr
2024/251 800 000 kr
2023/242 000 000 kr
2022/232 000 000 kr
2021/221 500 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning863 0001 320 0001 110 000846 0001 137 000
Årets resultat1 873 8101 054 6141 075 6902 060 9552 432 930
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar8 166 6198 562 5968 071 5657 771 2657 932 038
Summa skulder3 931 1264 772 4885 205 7674 844 5124 772 355
Summa eget kapital4 235 4933 790 1082 865 7982 926 7533 159 683
Anställda—————
Föreslagen utdelning1 500 0002 000 0002 000 0001 800 0002 400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Råby Holding AB

Översikt

Råby Holding AB (org.nr 556917-7545) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2013 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 137 000 kr, vilket är 34,4 % mer än året innan (846 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 2 432 930 kr (214 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 7 932 038 kr och det egna kapitalet 3 159 683 kr (soliditet 39,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 2 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.